Skip links

Noc w Siłowni

W sobotę 13 maja Koksownia Bytom Sp. z o.o. wraz z Muzeum Koksownictwa dołączyła do ogólnoeuropejskiej akcji „Noc Muzeów”. Muzeum Koksownictwa udostępniło chętnym cały czas działającą siłownie z rozdzielnią i nastawnią. Sama siłownia znajduje się w zabytkowym  budynku , którego pierwsza cześć powstała w  1900r. za to  jej druga część została dobudowana w 1907 roku i mimo różnicy czasowej cały budynek został wybudowany w stylu neoromańskim.

„- Niespełna rok temu temu uruchomiliśmy Wirtualne Muzeum Koksownictwa i zaprosiliśmy media do budynku siłowni. Kiedy w Internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia, dostaliśmy dziesiątki maili z prośbą o możliwość zwiedzenia obiektu. Na co dzień to niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje, ale postanowiliśmy dołączyć do Nocy Muzeów i zaprosić na wycieczkę kilkudziesięciu miłośników industrialu „- Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom.

W odpowiedzi na ubiegło roczne zapytania i chęć propagowania śląskiej historii koksownictwa postanowiliśmy się otworzyć na miłośników historii górnego śląska i  industrialnej kultury. Samo zainteresowanie akcją było ogromne, bo już po kilku minutach od uruchomienia możliwości zapisów listy były zapełnione. Po obiekcie oprowadzał nasz wieloletni pracownik, który samą siłownie ale również historie całej koksowni zna na wylot.